Връх Кликач (1383) е един изключително панорамен връх разположен във Влахина планина над село Горно Лешко, а в землището на селото се намира вековно дърво Круша с обиколка над 5 метра и най-старата в България.
Въпреки че сме от Благоевград за тази вековна круша разбрахме случайно наскоро от една група във фейсбук – Вековните дървета на България. И решихме в първият ден с по-ясно и хубаво време да отидем да я посетим. Такъв ден се оказа 21-ви Януари, след снеговалежът предният ден в неделята времето беше ясно и около обед температурите бяха около 0-лата.
Видео от Прехода:Срещата ни беше в 12 на обед, като освен да посетим вековната круша и условията позволяваха да изкачим и връх Кликач висок 1383 метра. Събрахме се стабилна група – 16 човека, качихме се по колите и се отправихме към село Горно Лешко, което се намира на 17 км от Благоевград във Влахина планина. Паркирахме колите в близост до черквата и чешмата, където има спирка и уширение подходящо за паркиране.
Снегът не беше много – около 10тина см. Бяха ми дали приблизително местоположение на Крушата и решихме да минем покрай нея на път за връх Кликач. Мислех си че е близо до водоема над селото. Така че от центъра на Горно Лешко се отправихме по пътя към връх Кликач, който минава покрай водоема над селото. Това щеше да ми е 3-то изкачване на този връх. Разстоянието от центъра на селото до върха е 5.5км и положителна денивелация от 680 метра.
До водоема над селото разстоянието е 1 километър и до там всичките 16 човека движихме в пакет. И тъкмо там около водоема осъзнах грешката си, видях вековната круша и тя се намираше доста по-ниско от нас в една нива близо до самото село. Решихме да я посетим на връщане.
Продължихме към връх Кликач по стръмен черен път, който сега беше покрит с 10-15 см пресен вчерашен сняг. Групата се поразкъса и раздели на няколко групички, ние от първата група се качихме до върха с няколко кратки почивки на крак. Качихме се до върха за малко над 2 часа.
На самият връх подухваше лек но леден вятър, така че си намерихме местенце на завет малко под върха, където да се полюбуваме на гледките и да изчакаме групата да се съберем за обща снимка. А гледките в този ден бяха изключителни, времето беше слънчево и ясно и се виждаше надалеч.
От връх Кликач се виждат над 10 планини, като най ясно се открояваха Рила и Пирин, Славянка на юг и Витоша на север. Осогово също се открояваше много добре, както и първенецът на Влахина планина – връх Кадиица. От по-ниските планини се виждаха Верила и някои от планините в Краището, а на юг Малешевска и частта от Огражден в Северна Македония. От техните планини срещу нас беше Плячковица и други планини, на които не им знам имената.
Докато се любувахме на гледките към околните планини групата ни започна да се събира. Направихме обща снимка на върха и поехме надолу по обратният път. На слизане пак се разделихме на няколко групички. Едните бързаха, че трябваше да пътуват. Другите леко изостанаха. Слизането беше доста по-бързо от изкачването и не след дълго достигнахме до водоема, където се отбихме в посока към нивата, където се намира вековната круша.
Най-Старата Круша в България
Това вековно дърво си има име - наричат я Марина Круша, като никой не знае от къде точно идва това име. Точната ѝ локация е 41.926758, 22.944616 – ако поставите тези координати в гугъл мапс ще ви даде маркер на местоположението.
Възрастта на Марина Круша не е точно определена, но е на минимум 300-350 години. По-оптимистични твърдения са, че тя е на около 800 години, базирани върху наблюдения на скоростта на растежа на присадки взети от дървото и развиващи се върху различни подложки. Ако тези твърдения се окажат верни, то тази круша ще бъде втората по старост в света.
Обиколката на крушата е над 5 метра, нямахме с какво точно да я измерим, но 4 човека бяха нужни за да успеят да я обгърнат цялата. След това си направихме и обща снимка пред крушата, като от 16 човека бяхме останали само 10.
След това слезнахме набързо в селото, качихме се по колите и се прибрахме в града и по домовете си на топло.
- 268 views