Пуската е един много добър месен колбас, който навремето е бил характерен централна Южна България в района между Първомай и Хасково. Представлява кълцано свинско месо напълнено в свински пикочен мехур – Пуска.
Името Пуска идва точно от старата диалектна дума за пикучен мехур, така са го наричали в южната част на България. Вече думата много рядко се използва и значението и знаят предимно по-възрастните хора.
Някои сравняват пуската с бабек или странджански дядо, но като цяло вкусово се различават, а и пуската определено е може би едно от най-солените български мезета. Също така месото в пуската е по-едро накълцано, или по-скоро нарязано на 2-3см кубчета. Пуската има няколко вариации, някои добавят праз , други лют пипер. Аз добавих праз и се получи много добър краен продукт.
Рецепта за пуска с праз:
- Свински пуски за пълнене
- Свинско месо от плешка и/или бут, както и от корема и/или сланина. Общо взето тлъстото трябва да е около 30%.
- Сол - 40 гр на кг месо
- Черен пипер – 6 грама / кг
- Кимион – 6 грама / кг
- Нарязан на ситно само зелената част на праз – около 40гр /кг
Първо трябва да си намерим свински пикочни мехури, аз си купих от Либор. Естествените идват изсушени и с различен размер. Примерно едната събра около 800гр суров материал, а другата около 1,3кг. Може дори и до 2кг да съберат по-големите пуски. Продават се изсушени сгунати на четири, трябва да ги оставите озвестно време в хладка вода да омекнат, преди да ги пълните.
Видях че продават и изкуствени пуски, които събират около 600 грама месо и са напраени да се връзват и закачат лесно за сушене Още не съм купувал от тях, но ще пробвам скоро време да видя как са.
Месото го накълцвате/нарязвате на парчета около 2-3 см големи. Спрямо количеството месо измервате колко подправки да сложите, омесвате хубаво месото и оставяте в хладилник да преседи поне 24 часа.
Следва пълнене на омекналите пуски (които предварително сте омекнали в хладка вода). За пълненето на пуска може да ползвате фуния или да е само на ръка. В началото ползвах фуния, но след това пълних само на ръка. Важното е много добре да натъпкате месото, за да не остават въздушни джобове. За натъпкването и уплътняването си помагах с дървено широко чукало от хаванче.
След като напълните добре пуските трябва да зашието добре отворите с игла и конец. Трябва и да пресовате пуската, най-добре зашитото да е странично, за да излезе ако има останал въздух по време на пълненето. Пресовам пуските между две дървени дъски за рязане, като отгоре им слагам тежест (ползвам широка туба с вода, но вие може да ползвате за тежест каквото ви е удобно)
След като преседи ден пресована, следва пуската да се окачи за сушене. Тъй като е по-тежка от другите мезета е добре добре да я обвържете с канап и да я окачите някъде на подходящо място за сушене.
Пуските горе долу ги суших около 3 месеца окачени и след това преседяха още около 3 месеца заровени в дървесна пепел. Но това им дойде в повечко и станаха по-сухи, та се наложи да поседят малко време във фризера (замразяването на сушено месо води до леко овлажняване и омекване)
И двата варианта, и по-суха и омекнала от замразяването, много се харесаха на приятели и познати. Имат един невероятен и уникален вкус! Ето как изглежда крайният резултат:
- 400 views